Recenze: Petra Nachtmanová - Zaťukej mi na srdce


Petra Nachtmanová je známá jako autorka humorně laděných románů pro ženy. Ani kniha Zaťukej mi na srdce není výjimkou. Vypráví o dvou ženách bankovní úřednici Věrce a její mladé dceři - svobodné mamince Idě, kterak hledají své štěstí na světě.

Nakladatelství: Taťána Kubátová
Počet stran: 192
Rok: 2016

Recenze:
Hlavními hrdinkami romantické a humorné knížky Petry Nachtmanové Zaťukej mi na srdce jsou dvě ženy - Věra, matka a manželka ve středním věku, která pracuje jako bankovní úřednice a snaží se najít životního partnera své dospělé dceři Idě. Ta žije jako svobodná maminka na mateřské dovolené, v malém bytě v paneláku pouze se svou malou dcerkou. Přes balkon vede zajímavé rozhovory se svým sousedem Davidem, který se živí jako DJ a občas u něj přenocuje nějaký kamarád. 

Doba, ve které obě ženy žijí, není přesně specifikovaná, ale odhaduji ji na devadesátá léta. Dobu, kdy se v bankovnictví postupně zaváděly počítačové systémy a kdy se postupně všechny ručně psané a počítané úkony přenechávaly technice. Vzhledem k tomu, že jsem sama několik let v bance pracovala, jsem se dobře bavila. Naštěstí jsem již z generace, která se bez počítačů neobejde, ale bylo zajímavé číst o době, o které mi vyprávěly v práci kolegyně.

Stejně tak mě bavily příhody mladé maminky Idy s její dcerkou, protože to mnohdy byly pěkně horké chvilky, které si rovněž osobně prožívám se svými malými dětmi právě teď. Fandila jsem jí při seznámení s jedním z Davidových kamarádů přes balkon a naprosto s otevřenou pusou jsem četla, co prováděla Věra při závěrečném pracovním večírku. 

Obě ženy mi vlastně byly velmi blízké. Ida svým maminkovstvím a samotou na mateřské dovolené a Věra prací v bance, bankovním školením, které se od toho mého příliš nelišilo a konec konců i tím večírkem, který naštěstí neznám v tak bouřlivé podobě.

Příběh nebyl nijak složitý. Autorka zvolila spíše poklidně plynoucí vyprávění o jednom roce v životě těchto dvou žen a jen občas se vracela ve vzpomínkách do předchozích let. V románu se neodehrávají žádné velké věci. Příběh vlastně nikde nezačíná, nikam nesměřuje... Je to prostě vyprávění jako vytržené z jednoho obyčejného života dvou obyčejných žen, ukončený opět spíše časově, než dějově.

Petra Nachtmanová má velmi specifický styl vyprávění. Volí zvláštní skladbu slov ve větě a také si vymýšlí plno slovních novotvarů a spojení. Ne vždy jsou však zvoleny úplně šťastně, takže matou a pozměňují význam věty. Např. Ida dostala "mobilní krabici". Ne, není to žádná chodící či jinak se přemisťující krabice, jak bychom z názvu pochopili. Je to jednoduše krabice od mobilního telefonu... A takových spojení je v textu mnoho. Proto se mi text četl poněkud hůře. Místy byl dost krkolomný a někdy jsem si větu musela přečíst i vícekrát, abych pochopila význam.

Knížka Zaťukej mi na srdce nepatří sice k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četla ale splnila to, co jsem od ní očekávala. Oddechové čtení, kde se člověk nemusí moc soustředit na děj a v podstatě se dá kdykoli odložit a kdykoli se k ní můžu zase vrátit. Zpříjemnila mi chvilky venkovního courání s kočárkem. A i když určitě nebudu cíleně nakupovat další autorčiny knihy, určitě si od ní časem ráda přečtu něco dalšího.

Hodnocení: 75%

Knížku Zaťukej mi na srdce seženete nejlevněji ZDE.
Komentáře

  1. Tak to jsem překvapená, bohužel mě ani jedna z knížek této autorky zatím nepřipadla ani na 50%. Podle mě převážně nuda, násilný humor , divně šroubované dialogy...... No má nádherné lákavé obálky jinak nic.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ze začátku jsem si myslela, že to nedám, ale pak to nebylo tak zlé. Přehnaně nechválím, ale nejhorší to nebylo. :)

      Vymazat

Okomentovat